Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Spalničky - problém celého světa

V uplynulém roce 2018 bylo v celé Evropě zaznamenáno 82.596 případů spalniček, což bylo asi 3x více než v předešlém roce a téměř 15x více než v roce 2016. V roce 2018 zemřelo na spalničky 72 dětí a dospělých.
Skoro 92 % případů bylo hlášeno v 10 Evropských zemích: Ukrajina, Srbsko, Izrael, Francie, Itálie, Rusko, Gruzie, Řecko, Albánie a Rumunsko (seřazeno o nejvyššího k nejnižšímu výskytu spalniček v zemi).  Až 61 % nakažených vyžadovalo nemocniční léčbu.

I přes nepříznivý epidemiologický vývoj, došlo v roce 2017 k významnému vzestupu proočkovanosti mezi evropským obyvatelstvem a dvěma dávkami bylo očkováno skoro 90 %, zejména dětí v roce 2017. Přesto SZO varuje, že i přes rostoucí proočkovanost stále v řadě zemí existuje lokální nízká proočkovanost, což zvyšuje riziko vzniku lokálních epidemií.
Příčinnou nízké proočkovanosti na Ukrajině, která v roce 2016 klesla na 31 %, je nedostatek vakcín v důsledku okupace Krymu a následného konfliktu mezi Ruskem a  Ukrajinou. V ostatních zemích se jedná o lokální neproočkovanost zapříčiněnou proti-vakcinačními nálady kritiků a odpůrců očkování.

Celosvětově bylo v roce 2018 zaznamenáno 229.000 případů, zatímco o rok dříve jen 170.000 případů. Co je však alarmující podle předběžných odhadů SZO, že v loňském roce bylo hlášeno asi 136.000 úmrtí v souvislost se spalničkami. Frustrující je však skutečnost, že účinné a bezpečné očkování proti spalničkám je k dispozici od 60. let minulého století a ještě dnes se ve světě setkáváme s tak obrovským výskytem spalniček. Největší propuknutí spalniček byla evidována na Ukrajině, v Madagaskaru, Demokratické republice Kongo, Čadu a Sierra Leone. Zatímco chudé země doplácí na systém nedostatečného zajištění vakcín, vyspělé země bojují s problémem šíření dezinformací o bezpečnosti spalničkové vakcíny. Tím nejčastějším argumentem proti očkování je jeho falešná souvislost se vznikem autismu, kterou šíří osoby či organizace označované za “anti-vax”. Paradoxně tito anti-vax nemají ani dostatečné vzdělání či zkušenosti s očkováním jako takovým natož pak s očkováním proti spalničkám. A přesto je jejich záměrná dezinformace leckdy laickou veřejností považována za “pravdu”. 

Na otázku “kdo stojí za šířením nepravd o očkování přes internet a sociální sítě” odpovídají výzkumníci [Broniatowski 2018], kteří poukazují na ruskou propagandu v podobě trolů. Analýza hashtag ruského trollu ukázala, že jeho poselství je spíše politické se snahou rozdělit společnost.

Výsledkem těchto snah se tak stávají, dnes znovu se vracející, spalničky. Zda ohrožení zdravotního stavu populace bude výsledkem politického boje či nikoli, závisí na každém z nás, tj. zda podlehneme této propagandě či nikoli. Budeme-li dostatečně poučeni, nemáme se čeho obávat.

Poznámka: anti-vax nejsou agenti ruské propagandy, ale jsou jejími nezávislými nástroji, které přebírají dezinformace a nepravdy a dále je šíří jako své znalosti a konspirační pravdy.

Zdroj:

  1. David A. Broniatowski et al. "Weaponized Health Communication: Twitter Bots and Russian Trolls Amplify the Vaccine Debate", Am J Public Health 108 (10) (1 Oct 2018): 1378-1384.
  2. Cristina Maza. WHO warns of 'backsliding' in measles fight as cases soar. Relaxnews. 14.2. 2019 https://www.ctvnews.ca/health/who-warns-of-backsliding-in-measles-fight-as-cases-soar-1.4297266
  3. Alfredo Carpineti. Measles Cases Have Tripled In Europe. 8.2.2019 https://www.iflscience.com/health-and-medicine/measles-cases-in-europe-tripled-in-2018/
Vydáno / Aktualizováno: 18.02.2019
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit