Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Šťastné a veselé Vánoce 2018

Šťastné a veselé Vánoce a všechno dobré do nového roku 2019.

Je to rok, co platí nová vyhláška o očkování, která upravila schéma očkování z původního uspořádání 3+1 na nové 2+1 a to jak pro očkování hexavakcínou (proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, hepatitidě typu B a hemofilovým nákazám typu b) tak pro očkování s pneumokokovými vakcínami.
Zda se osvědčí věkový limit pro očkování první dávkou vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, který je nastaven do 18. měsíce věku, ukáže budoucnost.

V následujícím roce se očekává úprava uchovávání vakcín u lékařů, které by mělo být pro dobrovolné očkování výhradně jen v rukou lékárníků. Je zřejmé, že takováto změna může vést ke snížené proočkovanosti, neboť mezi očkujícím lékařem a očkovaným jedincem přibude mezičlánek vyzvednutí si vakcíny v lékárně. V cestě očkování se objeví rizikové faktory, jako je čas, návštěva lékárny a správné skladování vakcíny před samotnou aplikací.
Naopak možnost rychlého přístupu k očkování proti chřipce, které by bylo prováděno nejen u praktického lékaře, ale případně i u lékárníka, by mohlo zatraktivnit samotné očkování. Pokud by se zdravá dospělá osoba rozhodla nechat očkovat, mohla by své rozhodnutí naplnit bezprostředně v lékárně bez nutnosti ztrácet čas v čekárně s nemocnými pacienty pro vyzvednutí receptu, vyzvedávání si vakcíny v lékárně a opětovným čekáním v čekárně na aplikaci samotné vakcíny. Jde zatím jen o jakýsi návrh odborné lékárnické skupiny, ale rozhodně stojí za to povšimnutí a promyšlení jeho případné realizace. Ostatně nebudeme tak první na světě, kde se proti chřipce očkuje mimo jiné i v lékárnách.

Vydáno / Aktualizováno: 10.12.2018
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit