Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Změna úhrady některého očkování

Nový zákon č. 290/2017 Sb. ze dne 16.srpna 2017, o úhradě očkování přináší několik změn. Především rozšiřuje očkování proti HPV (lidským papilomavirovým nákazám), které bylo dosud hrazeno pojišťovnami jen pro dívky ve věku 13 let, také pro chlapce v témže věku. Tato věková skupina se očkuje jen 2 dávkami obvykle v intervalu 6 měsíců.

Mimo jiné upravuje očkování proti pneumokokovým nákazám, které už není striktně vyžadováno ve schématu 3+1 a lze tak očekávat úpravu zdravotními pojišťovnami, které budou hradit jen schéma 2+1.   

Zákon dále přidává odstavec věnovaný očkování proti meningokokovým, pneumokokovým nákazám a hemofilovým nákazám typu b u zdravotně stigmatizovaných osob (nezávisle na jejich věku). Jde tak o osoby s poruchou funkcí sleziny, po transplantaci kmenových buněk, se závažnou imunodeficiencí nebo po invazivním meningokokovým nebo pneumokokovým onemocnění.

Očkování osob starších 65 let proti pneumokokovým nákazám dostalo tentokrát svůj vlastní paragraf, ve kterém se nikterak neupravuje, ale jen odkazuje na volbu vakcíny dle schválení Ministerstvem zdravotnictví. Tím se otevírá prostor pro primární využití konjugované vakcíny Prevenar 13, která zajistí imunologicky komplexnější odpověď po očkování oproti její předchůdkyni vakcíny Pneumo23.  

Mimo rámce tohoto zákona je od podzimu letošního roku (2017) částečně hrazena i vakcína Gardasil 9, tj. lze využít příspěvku z hrazeného očkování dívek a chlapců ve věku 13 let. Tím se sníží náklady tohoto očkování pro zodpovědné rodiče asi na polovinu.

Zákon, které vejde v platnost od 1.1.2018, je uveden ZDE.

Vydáno / Aktualizováno: 09.10.2017
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit