Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Limitovaná ochrana vůči příušnicím

Aktuálně byla publikována analýza přetrvávání ochrany po očkování proti příušnicím ve Francii, kde v roce 2013 bylo zaznamenáno 15 místních propuknutí příušnic (Vygen S. et al., 2016).
Ve Francii se proti příušnicím plošně očkuje od roku 1986 společně proti spalničkám a zarděnkám (MMR vakcínou). Původně vakcína obsahovala příušnicovou složku s vakcinačním kmenem Urabe, která byla od roku 1993 nahrazena kmenem Jeryl Lynn. V roce 1996 bylo očkování doplněno druhou dávkou podávanou dětem ve věku 11-13 let a hned v následujícím roce 1997 se druhá dávka přesunula do věku 3-6 let a u starších neočkovaných dětí ve věku 11-13 let bylo ponecháno doočkování (tzv. catch-up očkování). Od roku 2005 byla druhá dávka podávána ve druhém roce života. V letech 2008-09 byla hodnocena proočkovanost dětí mladších 15 let jako 96% pro jednu dávku a 84% pro dvě dávky.
V roce 2013 se objevily případy příušnic u starších dětí a dospívajících (11-17 let) a u mladých dospělých (18-29 let), z nichž většina byla očkována 2 dávkami. Hodnocení přetrvávání ochrany vůči příušnicím se provedlo v uspořádání studie případů a kontrol. Účinnost očkování byla vypočtena z poměru šancí adjustovaného k věku, pohlaví, místa a počtu podaných dávek MMR vakcíny. Ukázalo se, že očkovaní 1 dávkou byli chráněni ze 49 % a očkovaní 2 dávkami z 55 % oproti neočkovaným. Průměrná délka doby mezi posledním očkováním a onemocněním příušnicemi byla 13 let. Mimo to autoři ukázali, že šance onemocnět příušnicemi každoročně stoupá o 10 % u očkovaných 2 dávkami MMR vakcíny.
Všechny dosud publikované práce věnované perzistenci ochrany po očkování proti příušnicím se shodují v tom, že vyšší ochranu zajistí aplikace 2 dávek MMR vakcíny a tato ochrana pak může u většiny spolehlivě přetrvávat do 10 let. Stejné či podobné výsledky najdete ZDE.
Asi jako jediným řešením, jak prodloužit ochranu vůči příušnicím, je přidat další třetí očkování zhruba po 10 letech od předešlého, jak ostatně navrhují autoři zmíněné publikace. Možná, že pochybnosti o správnosti připravované české zákonné vyhlášky o očkování, která paradoxně měla podávání druhé dávky MMR vakcíny prodloužit až do věku 7 let, přispěly k jejímu odložení. Přeci jen riziko příušnic u dětí mladších 7-8 let by se takto připravovanou změnou vyhlášky mohlo dramaticky zvýšit.

Vydáno / Aktualizováno: 21.03.2016
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit