2015 2018
Přestože očkování proti žluté zimnici není povinné, je země (nebo její oblasti) považována za rizikovou ve výskytu žluté zimnice (SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11). Očkování proti žluté zimnici se naléhavě doporučuje (dle IAMAT) všem cestovatelům (starším 9 měsíců) pro jejich ochranu, pokud cestují do oblastí níže položených než je nadmořská výška 2.300 m v provinciích Misiones a Corrientes, včetně oblasti vodopádů Iguacu. Očkování není nutné pro pobyt v provincii Formosa a nížinách provincií Jujuy, Chaco a Salta. Všechny ostatní oblasti jsou bez rizika žluté zimnice.
Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.
Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.
Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.
Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.
Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.
Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.
Riziko malárie se na většině území nevyskytuje (podle CDC i IAMAT riziko není žádné), náhodné případy se mohou objevit pouze v okrajových severozápadních oblastech venkova, na hranici s Bolívií. V roce 2014 byly zaznamenány 4 případy.
Brucelóza (zejména oblast Pampas)
Echinokokkóza (E.granulosus), zejména v provincii Cordoba, Neuquen a Rio Negro
Trichinellóza
Horečka dengue - v severních provinciích: Jujuy, Salta, Chaco, Cordoba, Santa Fe, Catarmarca, Misiones,Tucuman, Formosa, Corrientes, Santiago del Estero, Entre Rios, Buenos Aires, převážně v letním období
Západonilská horečka
St.Louis - Encefalitida
Horečka Rocky mountain - sporadicky v provincii Jujuy
Leishmaniáza (kožní) - sporadicky na severovýchodě území
Leishmaniáza (viscerální) - sporadicky na severu území
Leptospiróza - provincie Santa Fe a Entre Rios
Argentická hemoragická horečka - oblast Pampas
Venerické infekce
Antrax (sněť slezinná)
Chagasova choroba
Další informace najdete v prémiovém obsahu