Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Přehled očkování do ciziny - ARGENTINA


Aktuální infekční rizika v této zemi najdete v databázi IRS - ZDE

Povinné a naléhavě doporučované očkování


Žlutá zimnice

 (ArgentinaYFnahled.jpg) [#1062]  2015  (ArgentinaYFnahled.jpg) [#1062]  2018

Přestože očkování proti žluté zimnici není povinné, je země (nebo její oblasti) považována za rizikovou ve výskytu žluté zimnice (SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11). Očkování proti žluté zimnici se naléhavě doporučuje (dle IAMAT) všem cestovatelům (starším 9 měsíců) pro jejich ochranu, pokud cestují do oblastí níže položených než je nadmořská výška 2.300 m v provinciích Misiones a Corrientes, včetně oblasti vodopádů Iguacu. Očkování není nutné pro pobyt v provincii Formosa a nížinách provincií Jujuy, Chaco a Salta. Všechny ostatní oblasti jsou bez rizika žluté zimnice.
Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

 

Ostatní očkování


Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

 

Malárie


 (ArgentinaMal2012nahled.jpg) [#1058]  2012   (ArgentinaMal2015nahled.jpg) [#1060] 2015

Riziko malárie se na většině území nevyskytuje (podle CDC i IAMAT riziko není žádné), náhodné případy se mohou objevit  pouze v okrajových severozápadních oblastech venkova, na hranici s Bolívií. V roce 2014 byly zaznamenány 4 případy.


Ostatní zvláštní infekční rizika


Brucelóza (zejména oblast Pampas)
Echinokokkóza (E.granulosus), zejména v provincii Cordoba, Neuquen a Rio Negro
Trichinellóza
Horečka dengue - v severních provinciích: Jujuy, Salta, Chaco, Cordoba, Santa Fe, Catarmarca, Misiones,Tucuman, Formosa, Corrientes, Santiago del Estero, Entre Rios, Buenos Aires, převážně v letním období
Západonilská horečka
St.Louis - Encefalitida
Horečka Rocky mountain - sporadicky v provincii Jujuy
Leishmaniáza (kožní) - sporadicky na severovýchodě území
Leishmaniáza (viscerální) - sporadicky na severu území
Leptospiróza - provincie Santa Fe a Entre Rios
Argentická hemoragická horečka - oblast Pampas
Venerické infekce
Antrax (sněť slezinná)

Chagasova choroba

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 07.08.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit