Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Přehled očkování do ciziny - EKVÁDOR


Aktuální infekční rizika v této zemi najdete v databázi IRS - ZDE

Povinné a naléhavě doporučované očkování


Žlutá zimnice

 (EkvadorYFnahled.jpg) [#1173]  2015  (EkvadorYFnahled.jpg) [#1173]  2018

Přestože očkování proti žluté zimnici není povinné,jsou její některé oblasti považovány za rizikové ve výskytu žluté zimnice (SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11).
Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice. Očkování se zde vyžaduje jako ochrana vůči zavlečení žluté zimnice, jejímž přenašečem je komár Aedes aegypti, který se zde (v cílové zemi) vyskytuje. 
Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):

  • AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad (pouze část země je riziková), Kongo, Kongo DR (pouze část země je riziková), Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Etiopie (pouze část země je riziková), Gabun, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Keňa (pouze část země je riziková), Libérie, Mali (pouze část země je riziková), Mauretánie (pouze část země je riziková), Niger (pouze část země je riziková), Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Súdán (pouze část země je riziková), Tanzanie, Togo, Uganda.
  • AMERIKA: Argentina (pouze část země je riziková), Bolívie (pouze část země je riziková), Brazílie (pouze část země je riziková), Kolumbie (pouze část země je riziková), Ekvádor (pouze část země je riziková), Francouzská Guayana, Guyana, Panama (pouze část země je riziková), Paraguay, Peru (pouze část země je riziková), Suriname, Trinidad a Tobago (pouze část země je riziková, pouze Trinidad), Venezuela (pouze část země je riziková, především stát Bolívar). 
    Původně rizikové státy či oblasti Sv. Tomáš a Principe (nízké riziko v celé zemi), Tanzanie (nízké riziko v celé zemi), Somálsko (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné), Eritrea (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné) a Zambie (nízké riziko v celé zemi) byly překlasifikovány na státy s nízkým rizikem výskytu žluté zimnice.

V takovém případě se očkují všechny osoby starší 1 roku. 
Očkování se podle CDC doporučuje osobám starším 9 měsíců cestujícím do oblastí <2.300 m do východních provincií And: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios a  Zamora-Chinchipe. Naopak není očkování nutné pro cestovatele, kteří plánují krátkodobý pobyt v oblastech <2.300 m v západních Andách: jako jsou Esmeraldas, Guayas, Los Rios, Santa Elena, Santo Domingo de los Tsachilas a oblastech  Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Imbabura, Loja, Pichincha a Tungurahua.  Riziko přenosu žluté zimnice není v oblastech s >2.300 m, ve městech Quito a Guayaquila nebo na ostrovech Galapágy. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

 

Ostatní očkování


Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Hepatitida B
Někdy bývá doporučováno, existuje-li reálné riziko přenosu infekce krví nebo riziko pohlavním přenosem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu a to podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu u 60-80% cestovatelů. Stejnou ochranu zajistí i podání dvou dávek vakcíny v intervalu 1 měsíce. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je však třeba podat ještě 3.dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3.dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem. j

Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Malárie


 (EkvadorMal2012nahled.jpg) [#1167] 2012   (EkvadorMal2015nahled.jpg) [#1169] 2015   (EkvadorMal2017nahled.jpg) [#1171] 2016  (EkvadorMal2018nahled.jpg) [#1764] 2017  (EkvadorMal2018nahled.jpg) [#1764] 2018

Riziko malárie existuje v celé zemi včetně městských oblastí v nadmořské výšce nižší než 1500 m ...

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vektor:

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Profylaxe

Podle CDC je vhodná antimalarická profylaxe do oblastí Guyas, Esmeraldas a Canar: atovaquon/proguanil, doxycyklin nebo mefloquin.
U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe, je možné zvážit pohotovostní léčbu (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin, omezeně případně i mefloquin) v oblastech < 1500 m celoročně. U ostatních cestovatelů v případě vysokého rizika malárie se doporučuje antimalarická profylaxe (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo antimalarická profylaxe s chloroquinem a v případě expozice malárie pak pohotovostní (stand-by) léčba s antimalariky (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin, omezeně případně i mefloquin). V případě průměrného rizika je možné zvážit buď antimalarickou profylaxi (chloroquin) a při expozici malárie užívat navíc ještě antimalarika pro pohotovostní léčbu (mefloquin), nebo jen antimalarika pro pohotovostní léčbu (mefloquin) bez předešlé antimalarické profylaxe. Stejná pohotovostní léčba je vhodná i v případě nízkého rizika expozice malárie.


Ostatní zvláštní infekční rizika


Brucelóza (ve vysokých nadmořských výškách)
Paragonimiáza (v povodí řek na západě)
Horečka dengue 
Leishmaniáza (kožní a slizniční)
Bartonellóza 
Filarióza, onchocerkóza - jednotlivá ložiska na severozápadě (Esmeraldas)- východní údolí And 
Tuberkulóza 
Histoplasmóza 
Venerické infekce

Mor 

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Skvrnitý tyfus 

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Chagasova choroba 

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 07.08.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit