Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 18.11.2019

Přehled očkování do ciziny - PERU


Aktuální infekční rizika v této zemi najdete v databázi IRS - ZDE

Povinné a naléhavě doporučované očkování


Žlutá zimnice

 (PeruYFnahled.jpg) [#1518]  2015  (PeruYFnahled.jpg) [#1518]  2018

Podle SZO není očkování proti žluté zimnici do této země povinné (tj. vyžadované); ustanovení platné od roku 2011; dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11. Přesto zůstává naléhavě doporučené všem cestovatelům (podle CDC a IAMAT starším 9 měsíců), plánují-li pobyt v oblastech s nadmořskou výškou <2.300 m: oblasti Amazonas (východní oblast And) a západních regionech And: Ancash, Apurimac, Ayacucho, Cajamarca, Cuzco, Huancavelica, Hua´nuco, Junin, La Libertad, Pasco, Piura a Puno. Očkování není potřeba pokud cestovatel plánuje pobyt v provinciích Lambayeque, Tumbes, západní Piura a jižní polovina Cajamarca. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.


Ostatní očkování


Vzteklina
Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Břišní tyfus
Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Hepatitida B
Vzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.

Záškrt
Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus
Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.


Malárie


 (PeruMal2012nahled.jpg) [#1512] 2012   (PeruMal2015nahled.jpg) [#1514] 2015   (PeruMal2017nahled.jpg) [#1516] 2016  (PeruMal2018nahled.jpg) [#1856] 2017

Riziko malárie zde existuje především ve venkovských oblastech umístěných níže než 2000 m...

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vektor:

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Profylaxe
Podle CDC je vhodná antimalarická profylaxe: atovaquon/proguanil, doxycyklin nebo mefloquin - při pobytu v Loreto; v ostatních rizikových lokalitách lze použít jen chloroquin.
V případě průměrného rizika je možné zvážit buď antimalarickou profylaxi (mefloquin, atovaquon/proguanil nebo doxycyklin) nebo jen antimalarika pro pohotovostní léčbu (atovaquon/proguanil, dihydroartemisinin/piperaquine nebo artemether/lumefantrin, omezeně případně i mefloquin) bez předešlé antimalarické profylaxe. Stejná pohotovostní léčba je vhodná i v případě nízkého rizika expozice malárie.


Ostatní zvláštní infekční rizika


Brucellóza - výše položená území
Echinokokóza (E.granulosus)
Fasciolopsiózy (F.hepatica)
Horečka dengue 
Leishmaniáza (kožní a slizniční) 
Horečka Rocky Mountain - Antiochia, Santander, Cundinamarca, Cauca 
Vzteklina 
Leptospiróza - region San Martin
Tuberkulóza 
Venerické infekce

Mor 

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Skvrnitý tyfus

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Chagasova choroba

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 07.08.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit